BAG w Niemczech zmienia nazwę, ale nie tylko – inwestuje w nowe radiowozy, odblaskowe oznaczenia i więcej funkcjonariuszy

Oceń nas

bag-niemcy-balm-radiowoz-kontrola-drogowa-blog-poradnik-transportowy

Niemiecki BAG od dłuższego czasu nie jest już tylko Inspekcją Ruchu Drogowego – zmiana nazwy na BALM wydaje się być więc formalnością. A jednak, wraz z przemianowaniem idzie w parze wdrożenie nowych rozwiązań, jak zakup najnowszej generacji floty czy radarów zdalnie pobierających dane o pojeździe. Kontrole będą zatem jeszcze dokładniejsze, a w perspektywie planowanego zwiększenia liczby funkcjonariuszy – częstsze.

Nowa nazwa od 2023 roku – BALM

Federalny Urząd ds. Transportu Drogowego (Bundesamt für Güterverkehr), w skrócie BAG to od początku stycznia 2023 roku Federalny Urząd Logistyki i Mobilności (Bundesamt für Logistik und Mobilität), czyli BALM. Inspekcja Transportu Drogowego, wraz ze zmianą nazwy, przerodzi się w Inspekcję Logistyczną, która pod swoim pojęciem kryje dużo szerszy zakres działań. Prawdopodobnie właśnie ze względu na dodatkowe obowiązki funkcjonariuszy niemieckie władze zdecydowały się na ten krok. Od dawna bowiem BAG to nie tylko kontrole ciężarówek, ale m.in. nadzór nad transportem intermodalnym i kabotażem, kontrolowanie czasu pracy kierowcy, pobieranie opłat drogowych, koordynowanie dopłat, itd.

bag-niemcy-kontrola-drogowa-odblaski
Zdjęcie: bag.bund.de

Zmiana oznaczeń radiowozów – nowe odblaski i napisy w języku angielskim

Nowe, żółte i pomarańczowe odblaski na radiowozach BAG, mają zwiększyć rozpoznawalność pojazdów po zmroku. Napisy w języku angielskim („Traffic Control”) mają być ułatwieniem dla obcokrajowców, którzy po raz pierwszy wykonują transport towarowy w Niemczech. Zmiany wizualne będą jednak przeprowadzane stopniowo – kierowca ciężarówki wciąż może być skontrolowany przez radiowozy bez odblasków. Warto wiedzieć, że charakterystyczne, granatowe barwy na radiowozach, pozostaną bez zmian, pomimo dodania odblasków.

bag-niemcy-kontrola-drogowa-odblaski-oznaczenia
Zdjęcie: bag.bund.de

O 30% więcej kontrolerów BAG do końca 2022 roku

W kwietniu na łamach niemieckiego „Eurotransport.com” pojawiła się informacja o tym, że niemiecki BAG do końca 2022 roku ma zasilić ok. 80 osób, czyli o ok. 30% nowych pracowników Inspekcji Transportu Drogowego. Na portalu 40ton.pl czytamy, że do zwiększenia liczby funkcjonariuszy przyczyniły się protesty niemieckich firm transportowych, które domagały się dokładniejszych kontroli drogowych – głównie kabotażu. Z radiowozami najnowszej generacji będzie to jeszcze łatwiejsze – dzięki inteligentnym radarom i narzędziom pomiarowym funkcjonariusz BAG będzie mógł zdalnie pobrać dane z tachografu, zmierzyć pojazd czy zaczytać i zweryfikować oznaczenia na nadjeżdżającej ciężarówce (np. ADR).

 

Źródła: Eurotransport.com, 40ton.pl