Chory kierowca – gdzie znajdzie pomoc będąc w trasie?

Oceń nas

chory-kierowca-w-trasie-jak-mu-pomoc-blog-poradnik-transportowy

Sezon chorobowy nie oszczędza nikogo – również kierowców ciężarówek. A przecież wykonując tak odpowiedzialną pracę, powinni być w dobrej kondycji. Co jakiś czas słychać o tych, którzy ze względu na pogorszenie stanu zdrowia trafili do szpitala lub doprowadzili do wypadku. Dlatego przypominamy, co robić, aby zareagować w porę i nie dopuścić do tak ostatecznych sytuacji.

Spis treści:

  1. Przygotowanie przed podróżą
  2. Stacje benzynowe i parkingi
  3. Punkty medyczne i pomoc lekarska w trasie
  4. Teleopieka medyczna
  5. Systemy do monitorowania zdrowia kierowcy i szybkiej komunikacji
  6. Współpraca z firmami medycznymi

1. Przygotowanie przed podróżą

Zanim kierowca wyruszy w trasę, ważne jest, aby przewoźnik sprawdził dostępność placówek medycznych wzdłuż trasy. Warto zidentyfikować szpitale, kliniki, czy przychodnie, które znajdują się w okolicach tras docelowych. Przewoźnik powinien upewnić się, że kierowca posiada odpowiednią dokumentację medyczną i ubezpieczenie, jak również przekazać mu listę kontaktów do placówek medycznych.

2. Stacje benzynowe i parkingi

Podczas podróży kierowca ciężarówki regularnie zatrzymuje się na stacjach benzynowych i parkingach w celu odbycia pauzy. To doskonała okazja, aby skorzystać z dostępnych usług medycznych. W wielu krajach stacje benzynowe są wyposażone w punkty pierwszej pomocy, a niektóre posiadają nawet gabinety lekarskie.

3. Punkty medyczne i pomoc lekarska w trasie

Skoro jesteśmy przy punktach, w których kierowca może uzyskać pomoc lekarską, warto wspomnieć o DocsStopach. System ochrony zdrowia dedykowany jest podróżującym, również kierowcom zawodowym. Lista DocsStop dostępna jest na stronie internetowej, informację o punktach można uzyskać również telefonicznie. Niektóre narzędzia cyfrowe, jak np. TIMOCOM Marketplace, w którym dostępna jest funkcja Trasa i Koszty, pozwalają na szybkie zlokalizowanie DocsStopów na trasie, jak również sprawdzenie, gdzie obecnie znajduje się ciężarówka z chorym kierowcą.

4. Teleopieka medyczna

W dobie zaawansowanej technologii dostęp do teleopieki medycznej staje się coraz bardziej powszechny. Przewoźnicy mogą zainwestować w rozwiązania umożliwiające kierowcom zdalną konsultację lekarską. Specjalnie przeszkoleni pracownicy medyczni mogą udzielać porad zdrowotnych lub wystawić e-recepty, eliminując konieczność osobistego stawiania się u lekarza.

5. Systemy do monitorowania zdrowia kierowcy i szybkiej komunikacji

Nowoczesne technologie umożliwiają monitorowanie stanu zdrowia kierowcy w czasie rzeczywistym. Specjalne urządzenia mogą śledzić parametry życiowe, takie jak ciśnienie krwi, tętno, poziom glukozy i w razie potrzeby automatycznie wezwać pomoc medyczną. Oprócz tego istnieje wiele rozwiązań w zakresie komunikacji, które pozwalają zwiększyć bezpieczeństwo na drogach.

  • V2X – komunikacja pojazd-do-wszystkich (Vehicle-to-Everything, V2X), która zakłada, że pojazdy będą w stanie komunikować się ze sobą (Vehicle-to-Vehicle, V2V), z infrastrukturą drogową (Vehicle-to-Infrastructure, V2I), pieszymi i innymi uczestnikami ruchu drogowego (Vehicle-to-Pedestrian, V2P).
  • eCall – system do natychmiastowego powiadamiania służb ratunkowych o wypadkach drogowych. Automatycznie inicjuje połączenie z centrum koordynacyjnym, przesyła informacje o lokalizacji wypadku oraz dane kontaktowe.

6. Współpraca z firmami medycznymi

Przewoźnicy mogą nawiązać współpracę z firmami świadczącymi usługi medyczne na drodze. Specjalnie przeszkolone zespoły mogą udzielać pomocy kierowcom w sytuacjach awaryjnych. Takie partnerstwo może obejmować szybki dostęp do specjalistycznych porad medycznych lub natychmiastową pomoc w razie nagłego zachorowania.

Podsumowanie

Znalezienie pomocy medycznej dla chorego kierowcy ciężarówki to wyzwanie, które wymaga strategicznego podejścia. Przewoźnicy powinni inwestować w środki i narzędzia cyfrowe, które pomogą zminimalizować ryzyko sytuacji awaryjnych. Teleopieka, systemy monitorowania zdrowia, narzędzia do telematyki wyposażone w opcję sprawdzania punktów medycznych, współpraca z placówkami medycznymi na trasie – to wszystko może sprawić, że kierowcy będą czuli się bezpieczniej, a przewoźnik będzie miał szansę na szybką reakcję w razie potrzeby.

W obliczu ostatnich wydarzeń, kiedy to kierowca ciężarówki doznał pogorszenia stanu zdrowia, zasłabł i wjechał w zaparkowaną obok cysternę, warto sprawdzić stan pracownika przed ruszeniem w trasę.