Co to jest ubezpieczenie GAP

3.7/5 - (4 votes)

Ubezpieczenie pojazdu od straty wartości w przypadku wystąpienia szkody całkowitej

Bezpieczeństwo finansowe dla przewoźników

  1. Efekt spadku wartości pojazdu
  2. Gwarancja pełnej ochrony
  3. Rodzaje ubezpieczeń GAP
  4. Podsumowanie

Co to jest ubezpieczenie GAP

Transport ciężarowy to bardzo wymagający biznes, który w dodatku narażony jest na wiele potencjalnych zagrożeń. Do jednych z nich należą z pewnością nieprzewidziane (aczkolwiek prawdopodobne i niestety częste) zdarzenia, takie jak kolizje, wypadki drogowe i kradzieże samochodów. Mogą one narazić przewoźnika na stres i ogromne straty finansowe; szczególnie w przypadku szkody całkowitej ciężarówek lub naczep w pierwszych latach od zakupu nowej floty. Nie zawsze bowiem polisa AC pozwoli pokryć wszystkie zobowiązania.

Jak zatem zabezpieczyć wartość samochodu i zapewnić sobie gwarancję finansowego bezpieczeństwa?

  1. Efekt spadku wartości pojazdu

Wartość handlowa każdego samochodu maleje wraz z okresem użytkowania. Największe spadki wartości notowane są w pierwszych 3 latach eksploatacji nowych pojazdów (ubytki sięgają od 40 do nawet o 60%). Utrata wartości zależy najczęściej od marki, modelu i wyposażenia pojazdu.

Jeśli w pierwszych latach eksploatacji pojazdu dojdzie do szkody całkowitej, będącej następstwem np. wypadku lub kradzieży, przewoźnik nie otrzyma pełnego odszkodowania z polisy podstawowego ubezpieczenia, a jedynie część kwoty. Ubezpieczyciel z AC lub z OC sprawcy wypadku nie zapłaci bowiem za utratę wartości pojazdu, tylko za wartość szkody. Przewoźnicy często kupują swój tabor na kredyt lub biorą go w leasing więc taka sytuacja może mieć poważne konsekwencje. Wypłacone środki często nie wystarczają na spłacenie wszystkich zobowiązań, zakup nowego pojazdu podobnej wartości jak utracony czy też  kolejnego finansowania. Kolokwialnie rzez ujmując – przewoźnik pozostaje bez ciężarówki, często ze znacznym kredytem i problemem z uzyskaniem nowych funduszy.

  1. Gwarancja pełnej ochrony

Przed konsekwencjami tego zjawiska może ochronić ubezpieczenie od straty finansowej GAP (Guaranteed Auto Protection). Ubezpieczenie to w zależności od wariantu pokrywa różnicę pomiędzy wartością fakturową nowego pojazdu lub różnicę pomiędzy wartością z polisy a wartością rynkową z dnia szkody całkowitej. Przewoźnik może liczyć zatem na odszkodowanie w wysokości wartości pojazdu w momencie jego kupna, a nie w momencie zdarzenia.

Ubezpieczenie GAP można zawrzeć niezależnie od tego, czy samochód był kupiony za gotówkę, w leasingu czy na kredyt. Ubezpieczenie GAP można zawrzeć wraz z zawarciem umowy leasingu, wraz z zawarciem umowy AC lub w dowolnym czasie na własną rękę.  Ubezpieczenie dedykowane jest najczęściej dla pojazdów nie starszych niż 5 lat od daty produkcji. Ochroną mogą zostać objęte samochody osobowe oraz samochody ciężarowe do wartości 500 tyś zł. W przypadku umów leasingu/kredytu polisa GAP może objąć cały okres trwania umowy nawet do 60 miesięcy. W momencie zakończenia ochrony ubezpieczony pojazd powinien mieć nie więcej niż 10-11 lat. Rata ubezpieczenia najczęściej wliczana jest w ratę leasingu/kredytu (można opłacić ją także jednorazowo).

Zaletą ubezpieczenia GAP są niewątpliwie duże limity odszkodowania, jednak kwota przyznanej rekompensaty z tytułu polisy GAP wraz z wypłatą odszkodowania komunikacyjnego nie może przekroczyć pierwotnej ceny zakupu samochodu.

  1. Rodzaje ubezpieczeń GAP

Koszt polisy i wysokość ewentualnego odszkodowania może różnić się w zależności od rodzaju i wartości pojazdu, okresu leasingu/kredytu oraz rodzaju ubezpieczenia. I tak na rynku dostępny jest:

  • GAP finansowy (pokrywa różnicę pomiędzy kwotą wypłaconego odszkodowania z AC a kwotą zobowiązania dla finansującego),
  • GAP fakturowy (pokrywa różnicę pomiędzy wartością początkową pojazdu w dniu jego zakupu a uzyskanym odszkodowaniem po szkodzie całkowitej, klient otrzymuje 100% wartości pojazdu),
  • GAP indeksowy (pokrywa świadczenie od kilku do ok. 30% wartości odszkodowania z tytułu polisy komunikacyjnej lub wartości rynkowej samochodu, zapewnia procentowo określoną dopłatę liczoną od wypłaconej sumy odszkodowania z tytułu AC),
  • GAP „Mix” (połączenie GAP fakturowego i GAP indeksowego).

Wartość każdego z tych ubezpieczeń wyliczana jest indywidualnie a wysokość składek waha się od kilkudziesięciu do kilkuset złotych miesięcznie. Jest to jednak wydatek, który naprawdę warto ponieść. Dodatkową zaletą jest także minimum formalności przy likwidacji szkody.

  1. Podsumowanie

Ubezpieczenie AC choć bardzo ważne, nie pokryje wszystkich wydatków związanych z zakupem nowej ciężarówki i spłatą zobowiązań względem leasingodawcy czy banku. Warto w tym przypadku wykupić dodatkową ochronę, jaką daje ubezpieczenie GAP. Ubezpieczenie GAP ma za zadanie pokrycie strat w związku z utratą wartości samochodu w przypadku szkody całkowitej (zniszczenie pojazdu lub jego kradzież). Jest ono szczególnie przydatne przy leasingu i kredycie, gdyż pomaga rozliczyć zawartą umowę i spłacić raty bez dodatkowego obciążenia oraz pozwala na zakup kolejnego auta porównywalnego z utraconym. Ubezpieczenie GAP zapewnia zatem bezpieczeństwo przez cały okres trwania umowy i pozwala uchronić firmę transportową od przykrych konsekwencji finansowych.

Więcej na: www.motofakty.pl, www.autogap.pl, www.ubezpieczeniegap.pl, www.millennium-leasing.pl, www.rl.com.pl, www.pekaoleasing.com.pl