Nowe przepisy w transporcie odpadów 2016r.
Uwaga nowe regulację dotyczące transport odpadów na rok 2017 znajdziesz tutaj:
Szczegółowe wymagania i obowiązki dla transportu odpadów
Przepisy dotyczące transport odpadów w 2016r.
Od 1 stycznia 2016 r. wchodzą w życie nowe przepisy regulujące kwestie transportu odpadów. Zakładają one m.in., że odpady niebezpieczne będzie można przewozić razem z innymi odpadami, pod warunkiem, że nie będą miały ze sobą styczności. Przewożący odpady będą musieli także posiadać dokument potwierdzający rodzaj transportowanych odpadów oraz dane zlecającego ich przewóz. Inaczej też będzie wyglądało oznakowanie samych pojazdów.
Jakie dokładnie wymagania zostaną nałożone na transportujących po nowym roku?
Zasady jakimi należy kierować się prowadząc działalność polegającą na transporcie odpadów
Transport drogowy odpadów podlega ścisłym przepisom prawnym. Określa je przede wszystkim ustawa z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach. W myśl tej ustawy transport odpadów musi odbywać się zgodnie z wymaganiami w zakresie ochrony środowiska oraz bezpieczeństwa życia i zdrowia ludzi, w szczególności w sposób uwzględniający właściwości chemiczne i fizyczne odpadów, w tym stan skupienia oraz zagrożenia, które mogą powodować odpady. Kto, transportując odpady, narusza wymagania ustawy, podlega karze aresztu albo grzywny.
Zlecający usługę transportu odpadów jest obowiązany wskazać transportującemu odpady miejsce przeznaczenia odpadów oraz posiadacza odpadów, do którego należy dostarczyć odpady. Wykonujący usługę transportu odpadów jest obowiązany dostarczyć odpady do miejsca przeznaczenia odpadów i przekazać je wskazanemu posiadaczowi odpadów.
Środki transportu odpadów muszą być oznakowane w sposób zgodny z przepisami – szczegółowe wymagania dla transportu odpadów, w tym dla środków transportu i sposobu transportowania oraz oznakowanie środków transportu, biorąc pod uwagę właściwości odpadów i ich wpływ na środowisko oraz bezpieczeństwo życia i zdrowia ludzi, określa w drodze rozporządzenia minister właściwy do spraw środowiska w porozumieniu z ministrem właściwym do spraw transportu.
Uwaga!!! Transport odpadów niebezpiecznych odbywa się z zachowaniem przepisów obowiązujących przy transporcie towarów niebezpiecznych. Podstawą jest tu Umowa Europejska ADR.
Wymagane dokumenty do transportu odpadów
Transportujący odpady jest zobowiązany uzyskać zezwolenie na transport odpadów. Zezwolenie na transport odpadów wydaje starosta. We wniosku o zezwolenie należy wyszczególnić:
- rodzaje odpadów przewidywanych do transportu wraz z kodami odpadów zawartymi w rozporządzeniu Ministra Środowiska w sprawie katalogu odpadów,
- obszar prowadzenia działalności w zakresie transportu odpadów,
- sposoby i środki transportu odpadów (należy wymienić i opisać wszystkie samochody przewidziane do transportu odpadów, a w szczególności ładowność, rodzaj skrzyni ładownej, sposób zabezpieczenia ładunku a także wykazać, że sposób transportu zabezpieczy przed mieszaniem się odpadów różnego rodzaju, rozprzestrzenianiem się odpadów oraz przed przenikaniem zanieczyszczeń z odpadów do środowiska),
- możliwości techniczne i organizacyjne pozwalające należycie wykonywać działalność w zakresie transportu odpadów (w szczególności sposób transportu poszczególnych rodzajów odpadów przewidzianych do transportu, informacje na temat kwalifikacji i przeszkolenia pracowników, licencja na transport – jeśli jest wymagana z przepisów o transporcie drogowym; ADR – przy transporcie odpadów niebezpiecznych; informacja o zatrudnieniu doradcy ds. ADR itp., kopie dowodów rejestracyjnych pojazdów lub/i umowa o użyczenie pojazdu),
- przewidywany okres wykonywania działalności w zakresie transportu odpadów (max 10 lat).
Transportujący odpady, którzy są zwolnieni z obowiązku uzyskania zezwolenia na transport odpadów muszą uzyskać wpis do rejestru prowadzących transport odpadów . Wpisu dokonuje marszałek województwa na wniosek podmiotu. Wniosek o wpis do rejestru składa się przez wypełnienie formularza rejestrowego zamieszczonego na stronie internetowej oraz w formie pisemnej. Dokonując wpisu marszałek województwa przydziela numer rejestrowy. Transportujący odpady musi umieścić indywidualny numer rejestrowy na dokumentach związanych z tą usługą.
Zmiany w przepisach
Jak wspomniano wcześniej po nowym roku transport odpadów będzie odbywał się na nowych zasadach. Zgodnie z projektem rozporządzenia Ministra Środowiska z dnia 02 września 2015 r.:
- Odpady niebezpieczne będą mogły być transportowane z odpadami innymi niż niebezpieczne, w sposób uniemożliwiający ich kontakt oraz w sposób uniemożliwiający mieszanie poszczególnych rodzajów odpadów, z wyjątkiem gdy strumień zmieszanych rodzajów odpadów w całości kierowany jest do przetwarzania w tym samym procesie.
- Odpady będą musiały być tak zabezpieczone aby uniemożliwić ich rozprzestrzenianie poza środki transportu, w tym w szczególności wysypywanie, pylenie i wyciek oraz w sposób ograniczający do minimum uciążliwość zapachową,
- W przypadku odpadów transportowanych w workach i pojemnikach trzeba będzie prowadzić transport w taki sposób, aby transportowane odpady nie przemieszczały się w środku transportu,
- Środki transportu odpadów i pojemniki wielokrotnego użycia trzeba będzie utrzymywać we właściwym stanie technicznym i sanitarnym oraz w przypadku zmiany rodzaju transportowanych odpadów, przed ich transportem upewnić się, że środki transportu nie zawierają pozostałości po poprzednim transporcie odpadów,
- Podczas transportu odpadów będzie trzeba mieć w pojeździe dokument potwierdzający rodzaj transportowanych odpadów np. KPO (karta przekazania odpadów) lub fakturę kupna/sprzedaży odpadów. Wszystko po to aby służby kontrolne łatwiej mogły zidentyfikować rodzaj transportowanych odpadów. Przewożący będzie musiał także posiadać dane zlecającego ich transport (zwłaszcza dane gminy, z terenu której są odbierane odpady w przypadku odbierania odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości).
- Pojazdy lub zespoły pojazdów przeznaczone do przewożenia odpadów mają być specjalnie oznakowane. Na białej tablicy o wymiarach 400 mm szerokości i 300 mm wysokości będzie musiał widnieć napis ODPADY w kolorze czarnym (rozmiary napisu: wysokość minimum 100 mm, szerokość linii minimum 15 mm). Tablica powinna być umieszczona z przodu i z tyłu pojazdu w widocznym miejscu. Dopuszczono jednak zmniejszenie wymiaru tablic do 300 mm szerokości i 120 mm wysokości, jeżeli ze względu na wielkość lub konstrukcję pojazdu brak jest powierzchni do ich umieszczenia na środkach transportu drogowego. Podobnie będą musiały być oznaczone pojazdy do transgranicznego transportu odpadów. Wprowadzenie wymogu oznakowania środków transportu ma usprawnić ich identyfikację i powinno przyczynić się do usprawnienia kontroli obrotu odpadami w Polsce. Obowiązek ten wejdzie jednak w życie dopiero 1 czerwca 2016 r.
Podsumowując
Nowe rozporządzenie ma na celu określenie wymagań dla transportu odpadów, których wymóg przestrzegania będzie obligatoryjny dla wszystkich podmiotów prowadzących tę działalność. Rozporządzenie ma przyczynić się do ograniczenia nieprawidłowości w prowadzeniu transportu odpadów, w tym przyczynić się do poprawy bezpieczeństwa podczas jego prowadzenia.
Krzysztof
25 grudnia, 2015 @ 11:40 pm
Żużel zwany również szlaką to też odpad. Moje pytanie. Czy przewożąc ten odpad do klienta na wysypanie /utwardzenie/ drogi potrzebne jest jakieś zezwolenie? Od pracownika wypisującego wztkę dowiedziałem się, że nie ma żadnych przeciwwskazań, aby żużlem utwardzać drogę.
Magdalena Gierszewska
13 stycznia, 2016 @ 11:50 am
Panie Krzysztofie, dziękuję z pytanie. Odpowiedź może Pan znaleźć tutaj:
https://poradniktransportowy.pl/01/czy-przewozac-zuzel-potrzebne-jest-zezwolenie/
Jacek
15 lutego, 2016 @ 11:28 am
Proszę o obowiązującą podstawę prawną do przywołanych przepisów, które miałyby wejść od 1 stycznia 2016 roku.
Pozdrawiam Jacek
Magdalena Gierszewska
19 lutego, 2016 @ 10:01 am
Więcej informacji może Pan doczytać http://www.gospodarowanieodpadami.wip.pl, http://www.portalsamorzadowy.pl, http://www.odpady-help.pl, http://www.firmatransportowa.wip.pl, Rozporządzenie ministra środowiska z dnia 2 września 2015 r. sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów.
Jacek
23 lutego, 2016 @ 10:23 am
Szanowna Pani, bardzo dziękuję za odpowiedź. Niemniej nadal nie widzę obowiązującej podstawy. A przywołane Rozporządzenie do dnia dzisiejszego nie ma publikacji. Chyba, że się mylę 🙂
pozdrawiam Jacek
eddie
10 kwietnia, 2016 @ 8:52 am
W centrum legislacji wciaz wisi status – skierowano do podpisu ministra. Nie spieszy mu sie.
Aleksandra
10 stycznia, 2018 @ 2:27 pm
zaczyna się robić już bałagan a przepisy wchodzą od 24.01
oczywiście nastąpiła już dowolna interpretacja przepisów a infolinia z itd dziś odmówiła udzielenia mi odpowiedzi na pytania bo jeszcze nic nie wiedziała co i jak
1. transport krajowy – tablica ODPADY – nie ma tu znaczenia licencja na jakiej jest wykonywany transport tyko miejsce przemieszczania PL – PL
2. transport międzynarodowy – A – transport pomiędzy PL – inny kraj
3. jakby Niemiec u nas robił kabotaż i woził odpady potrzebuje też tabliczki ODPADY
Interpretacja innych osób:
wyższość licencji wspólnotowej nad krajową dlatego wystarczy litera A nawet jeżeli jest transport wewnątrz Polski
I druga kwestia przewóz odpadu niebezpiecznego wg. mnie powinny być wtedy dwie tabliczki (ODPADY+adr) wiec że tak wożą za granicą (A+ADR) a u nas jak to będzie wyglądało oczywiście jest też intepretacja wyższości umowy ADR nad ustawą o odpadach 🙂
paulina
17 lipca, 2018 @ 5:45 pm
Mam pytanie, czy przy zleceniu przewozu odpadów, jeżeli sama mam zezwolenie na transport odpadów a nie mam środków transportu, podmiot któremu zlecę usługę musi mieć zaświadczenie na przewozy na potrzeby własne czy tez licencję, bo świadczy usługę? a jeżeli ta usługa jest bezpłatna, bo to współudziałowiec mojej firmy, zmienia to wymagane uprawnienie – zaświadczenie albo licencja?
jan
4 marca, 2020 @ 8:23 pm
Witam ,jak jestem rolnikiem prowadze hodowle drobiu i przeworze obornik z kurników na pole gondola to tez potrzebuje zezwolenia na wywóz obornika