Jak ograniczyć koszty transakcji z zagranicznymi kontrahentami?
Współpraca z instytucjami płatniczym, a obniżenie kosztów transferów, przelewów zagranicznych
Coraz więcej polskich firm transportowych realizuje przewozy międzynarodowe. Współpraca z zagranicznymi kontrahentami oznacza konieczność rozliczania się w walutach obcych. Niesie to ze sobą ryzyko kursowe oraz podnosi koszty funkcjonowania całego przedsiębiorstwa. I tu pojawiają się pozabankowe instytucje płatnicze (kantory internetowe, giełdy i platformy wymiany walut on-line), które zajmują się obsługą transakcji walutowych dla osób prywatnych oraz firm.
Taka alternatywa przynosi realne oszczędności, gdyż podmioty te oferują kursy wyraźnie korzystniejsze względem tabeli kursów banków. Wymiana walut w kantorach elektronicznych różni się od transakcji w banku lub kantorze stacjonarnym przede wszystkim tym, że e-kantor zarabia na prowizjach od wymiany, podczas gdy bank lub kantor stacjonarny zarabia na spreadzie (różnicy pomiędzy kursem kupna i sprzedaży). Tam kurs waluty zależy od kursu NBP i od prowizji, a w przypadku pozabankowych instytucji płatniczych często od dostępnych ofert użytkowników; można go także negocjować (w przypadku regularnych lub dużych wymian). Oprócz tego można skorzystać z transakcji terminowych i opcji walutowych, będących zabezpieczeniem kursowym.
Wymiany walut i płatności zagraniczne znajdują się w ofercie każdego dużego banku. Niestety banki zorientowane są głównie na duże firmy i korporacje. W ich przypadku saldo i wysokie obroty transakcji wymiany walut mają wpływ na opłaty za założenie i prowadzenie kont walutowych. Mniejsze firmy mają z tego tytułu o wiele gorsze warunki.
Trzeba też wiedzieć o tym, że różnica między kursem kupna i sprzedaży walut w banku może wynieść nawet kilkanaście groszy. Gdy dokonujemy tylko jednej niedużej operacji, z takim kosztem można się oczywiście pogodzić. Co innego, gdy suma transakcji jest wysoka (np. na wymianie 10 tys. euro można stracić ok. 500 PLN). Koszt przewalutowania może zatem znacząco wpłynąć na rentowność przedsiębiorstwa. Oprócz tego w bankach oferowane są wyłącznie najpopularniejsze waluty; za wymianę walut tzw. „egzotycznych” trzeba dodatkowo zapłacić.
Dlatego właśnie mniejsze i średnie przedsiębiorstwa, które na stałe współpracują z kontrahentami z całego świata powinny sprawdzić ofertę konkurencyjnych niebankowych instytucji płatniczych. Proponują one kompleksowe rozwiązania dla krajowych i zagranicznych płatności, udzielają indywidualnych kursów walut oraz wykonują zabezpieczenie ryzyka walutowego (transakcje typu forward oraz opcje walutowe, pomagają zabezpieczyć się przed wahaniem kursów). Klienci instytucji płatniczych mogą także korzystać z wygodnej możliwości zarządzania transakcjami za pośrednictwem platformy on-line i telefonicznie.
- Jednym z największych środkowoeuropejskich niebankowych podmiotów handlu walutami jest Akcenta. Firma specjalizuje się w obsłudze transakcji walutowych po uczciwych cenach. Akcenta dla każdego klienta przygotowuje w danym momencie indywidualną propozycję zależnie od bieżącej sytuacji na rynku (można śledzić aktualne kursy oraz negocjować i wpływać na parametry realizowanej transakcji). Korzystnym kursom walut towarzyszą też niskie lub nawet zerowe opłaty za zagraniczne płatności wychodzące i przychodzące oraz możliwość zabezpieczenia przed ryzykiem kursowym (zakup lub sprzedaż waluty w przyszłości po kursie nie gorszym niż zaakceptowany w momencie zawarcia umowy do I roku). W ofercie Akcenty znajdują się wszystkie standardowe waluty oraz ponad 120 walut egzotycznych. Wszystko to wpływa na oszczędności przy realizacji wymiany walut i przelewów międzynarodowych, a także pozwala na częściowe lub całkowite wyeliminowanie wahań kursów. Co istotne podmiot ten posiada licencję instytucji płatniczej, a co za tym idzie podlega ścisłemu nadzorowi finansowemu a płatności dokonywane są z zachowaniem wszystkich reguł obrotu płatniczego.
- Prężnie rozwijającą się firmą na rynku wymiany walut jest także Spółka pl (pierwszy w Polsce kantor wymiany walut on-line). Z jej usług korzystają m.in. przedsiębiorstwa, instytucje oraz klienci indywidualni. Użytkownicy mają możliwość wymiany waluty za pomocą portfela walutowego lub modelu transakcji społecznościowych. Dla klientów w wybranych krajach dostępny jest także model transakcji z rachunku bankowego. Firmy mogą korzystać z platformy pozwalającej na ekspresowe zawieranie transakcji, według indywidualnie ustalonych kursów walut. Wymianę walut wspiera szereg narzędzi m.in.: stałe zlecenia, polecenie zapłaty, alert walutowy, karty pre-paid oraz aplikacje mobilne.
- Na uwagę zasługuje także pozabankowa giełda wymiany walut on-line Narzędzie to dedykowane jest dla osób fizycznych oraz dla biznesu. Platforma obsługuje wszystkie banki w Polsce. Tu również o kursach decydują użytkownicy. Wymiany można dokonać za pomocą przelewu lub poprzez elektroniczną skarbonkę tzw. wymiana z portfela. Klient po złożeniu zlecenia jest informowany na bieżąco o kolejnych etapach transakcji (SMSem i e-mailem), a środki otrzymuje automatycznie. Do wymiany walut niezbędne jest posiadanie dwóch kont bankowych (w różnych walutach). Wszystkie wychodzące z Walutomatu przelewy złotówkowe są darmowe.
- Bardzo dobrze ocenianym kantorem internetowym jest także pl. Celem firmy jest zapewnienie klientom rozbudowanej platformy wymiany walut, gwarantującej bezpieczeństwo transakcji, przejrzystość zasad i rozliczeń oraz atrakcyjne ceny walut (indywidualne zniżki dla stałych klientów w zależności od wysokości wymian, waluty i stażu). Internetowykantor.pl umożliwia także legalną wymianę kwot ponadprogowych (transakcje przeprowadza się komfortowo i bezpiecznie, bez ryzyka związanego z obrotem gotówkowym).
- W obsłudze przedsiębiorców specjalizuje się również platforma pl. Użytkownicy mają tu darmowy dostęp do wielu usług; mogą w bezpieczny sposób dokonywać operacji sprzedaży/zakupu najbardziej pożądanych walut na preferencyjnych warunkach. Wymiana dokonywana jest za pośrednictwem kont bankowych przy współpracy z największymi bankami w Polsce. Kantoris.pl. oferuje również swoim klientom pomoc w zakresie pozyskania finansowania dłużnego w bankach, optymalizację kosztów bankowych oraz dedykowany pakiet wsparcia dla przedsiębiorców.
Oczywiście to tylko kilka z licznych platform walutowych. Na polskim rynku dostępnych jest ponad 50 internetowych kantorów poprawiających płynność walutową firm. Warto porównać różne oferty, zwracając uwagę nie tylko na najkorzystniejszy kurs, ale także na stosowane tam procedury bezpieczeństwa. Obsługa przelewów internetowych niesie bowiem też pewne ryzyka np. kradzież tożsamości przez osoby niepowołane.
Banki powoli wychodzą naprzeciw oczekiwaniom klientów z sektora MSP, oferując im nowoczesne platformy wymiany walut. Jednakże największe zyski mogą czerpać z nich korporacje przewalutowujące duże transakcje. Mniejsze firmy mogą korzystać z usług alternatywnych tj. ofert pozabankowych instytucji płatniczych. Pozwalają one na wygodne wykonywanie transakcji walutowych, oszczędność czasu i pieniędzy.
Na wymianie walut w Sieci mogą sporo skorzystać zwłaszcza przedsiębiorcy transportowi przewożący towary poza granicami kraju i przyjmujący walutę obcą od swoich zleceniodawców (największe oszczędności zyskają głównie firmy regularnie wymieniające waluty).
Informacja za: www.rp.pl, www.akcenta.pl, www.gazeta-msp.pl, www.cinkciarz.pl, www.walutomat.pl, www.internetowykantor.pl, www.kantoris.pl, Gazeta Finansowa „Rynek obrotu walutami w Internecie”.
Marcin_polcom
8 maja, 2018 @ 10:05 pm
Dość znacznie udaje mi się obniżać koszty związane z przewalutowaniami oraz platnościami w walucie dzięki kupowaniu jej przez platformę gieldawalut.com. Bardzo korzystne jest to, że swobodnie bezpośrednio z kantoru robię przelewy w EUR, w cenie 5 zł. A i to się z nawiązko zwraca podczas wymiany, wystarczy spojrzeć na kursy.